بیراهه دات نت , دانلود موزیک , دانلود آلبوم , دانلود موزیک ویدئو


تور اروپایی «پروژه زیج» توسط مارتینا کوسِسکا و آیدین صمیمی مفخم برگزار می‌شود

اخبار موسیقی دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ 3 بازدید

موسیقی ما – پروژه‌ی «زیج» برای ساکسوفون، پیانو، سازهای ایرانی، اصوات الکترونیک و چیدمان ویدیوئی توسط «مارتینا کوسِسکا» و «آیدین صمیمی مفخم» از ۲۹ آبان از پراگ شروع و تا اواخر آذر به ترتیب در دانشگاه موسیقی کارل ماریا فون وبر در شهر درسدنِ آلمان، آکادمی موسیقی کراکوفِ لهستان، کالج سلطنتی موسیقی در استکهلمِ سوئد و مرکز هنرهای معاصر فِلیکس در بارسلونِ اسپانیا معرفی و اجرا خواهند شد.

این پروژه به سفارش و تهیه کنندگی مرکز هنرهای معاصر «آرتیوم ژیژکوف» ساخته شده و تحت عنوان «پروژه زیج – دوئت اسپکترو» اولین تور اروپائی خود را در ستاره‌شناسی گذشته، مجموعه‌ای از جدول‌ها که مقادیر کمیت‌هایی که برای تعیین موضع سیاره‌ها به کار می‌رفته، در آن درج می‌شده‌ است.

واژه زیج، عربی واژه فارسی زیگ است که در پارسی میانه به معنای جدول اختری یا سالنامه است.

یکی از مهم‌ترین زیج ها، زیج ملکشاهی است که ظاهراً خیام در آن شرکت داشته است و به‌نام سلطان ملکشاه سلجوقی خوانده شده است. از جداول زیج، برای دانستن موقعیت و رصد کردن اجرام سماوی، تعیین طول روز و شب، تهیه تقویم‌ها، جهت‌یابی و دیگر مقاصد اخترشناسی استفاده می‌شده‌است. ماده اولیه الهام برای ساخت این اثر اشعار خیام و جداول زیج است.

همچنین «مارتینا کوسِسکا» و «آیدین صمیمی مفخم» در ادامه‌ی سفرهای آکادمیک خود در سال جاری به دعوت سه دانشگاه اروپایی، دانشگاه موسیقی کارل ماریا فون وبر در شهر درسدنِ آلمان ، آکادمی موسیقی کراکوفِ لهستان و کالج سلطنتی موسیقی در استکهلمِ سوئد، به سخنرانی خواهند پرداخت.

کوسِسکا و صمیمی مفخم به دعوت اولاف کاتزر(رهبر کر) و پروفسور یورن-پیتیر هِیکِل (آهنگساز) در دانشگاه موسیقی کارل ماریا فون وبر در شهر درسدنِ آلمان به سخنرانی درباره تاریخ موسیقی معاصر ایران خواهند پرداخت و در ادامه برای دانشجویان رشته آهنگسازی مقطع کارشناسی ارشد مسترکلاس آهنگسازی برگذار خواهند کرد.

در ادامه ، به دعوت پروفسور مارِک خووانفسکی به آکادمی موسیقی کراکوفِ لهستان خواهند رفت و در آنجا به سخنرانی درباره تاریخ موسیقی معاصر ایران با محوریت موسیقی الکتروآکوستیک خواهند پرداخت و درباره استفاده از سایکوآکوستیک بعنوان ماده اولیه برای آهنگسازی آکوستیک و بخصوص الکتروآکوستیک ورک شاپ آهنگسازی برگذار خواهند کرد و اجرای زنده الکتروآکوستیک خواهند داشت.

در انتها به دعوت کالج سلطنتی موسیقی در استکهلم در سوئد اقامت چند روزه ای خواهند داشت برای سخنرانی درباره تاریخ موسیقی معاصر ایران و مسترکلاس آهنگسازی برای دانشجویان رشته آهنگسازی و کنسرت کوارتت ساکسوفون استکهلم با رپرتواری از آهنگسازان معاصر ایران، شایان ذکر است که کوارتت ساکسوفون استکهلم را مارتینا کوسِسکا و آیدین صمیمی مفخم برای اولین دوره موسیقی معاصر تهران به ایران دعوت و چند اثر جدید برای ایشان به آهنگسازان ایرانی سفارش دادند که دیرتر باعث رابطه فرهنگی تنگاتنگی بین این کوارتت و آهنگسازان ایرانی شد.

تور اروپایی «پروژه زیج» توسط مارتینا کوسِسکا و آیدین صمیمی مفخم برگزار می‌شود
نظر شما پس از تایید مدیریت درج خواهد شد

برچسب ها
بیراهه دات نت , دانلود موزیک , دانلود آلبوم , دانلود موزیک ویدئو