بیراهه دات نت , دانلود موزیک , دانلود آلبوم , دانلود موزیک ویدئو


حرکت بر مرزِ باریک بینِ نظم و انضباط آموزشی و شورِ موسیقایی

اخبار موسیقی یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ 1 بازدید

بر اساس ردیف عبدالله دوامی «ساقه‌ی خشک بهار ۲» منتشر شد

حرکت بر مرزِ باریک بینِ نظم و انضباط آموزشی و شورِ موسیقایی

موسیقی ما – آلبوم اجرای ردیف عبدالله دوامی با تار و آواز «سیاوش ایمانی» و همراهی تمبک «سینا خشک‌بیجاری» منتشر شد. «سیاوش ایمانی» درباره‌ی این اثر می‌گوید: «هدف از انتخاب این کارگان، جدای اهمیت و غنای موسیقایی‌اش، نبود نمونه‌ی اجراییِ منتشرشده برای ساز تار بود. ترجمه‌ی این ردیف، براساس کتاب «ردیف آوازی و تصنیف‌های قدیمی به روایت استاد عبدالله دوامی، گردآوری استاد فرامرز پایور» به زبان تار به مثابه تجربه‌ای چالش‌برانگیز بود، چرا که در طول زمان‌ــ از انتشار سی‌دی قبلی (ساقه‌ی خشک بهار ۱) تا امروزــ تغییراتی در نحوه‌ی اجرا (به‌کارگیری شیوه‌های گوناگون در بستر کلّی هنر تارنوازی در بیان آواز، تحریر‌ها، تزیین‌ها، اجرای ریز و…) صورت گرفته است. بازاجرایی یک متن مقرر ازپیش‌موجودِ موسیقایی (در این‌جا ردیف) این امکان را فراهم می‌کند تا مجری با واکاوی اثری برجسته، فارغ از ساختار، به زیبایی‌شناسی متن توجه کند و حاصل را به چیزی از جنس هنر تبدیل کند. در این راه حتا ممکن است تحولی در کارگانِ اجرایی سازِ تخصصی شکل بگیرد.»

ایمانی در مورد ردیف و رویکرد خود در اجرای این اثر توضیح داد: «هرکس که دستی در موسیقی داشته باشد می‌داند یافتنِ تعادل بین محتوای آموزشی و محتوای هنری به سادگی میسر نیست. توجه بیش از اندازه به ضروریات آموزشی به آسانی می‌تواند موسیقی را خشک و بی‌روح کند، حس و حالِ آن را از بین ببرد و تمرکز بیش از حد بر محتوای موسیقایی می‌تواند امرِ آموزش را مختل کند. ردیف آن مرزِ ظریفِ بینابینی است که تعادل را برقرار می‌کند. اگر جوهرِ ردیف را اینگونه دریابیم، «ردیف‌نوازی» مستلزم حرکت بر مرزِ باریک بینِ نظم و انضباط آموزشی و شورِ موسیقایی است.»

این نوازنده تاکید می‌کند که قطعاً بحث انتقالِ تجربه‌ی تمام‌شده به مخاطب نیست، زیرا در این اجرا ردیف‌نوازی به منزله‌ی بازخوانیِ محتوای هنریِ ردیف مدّ نظر بوده است و بازخوانیِ محتوای هنری، تجربه‌ای است همواره نو و بی‌پایان.

حرکت بر مرزِ باریک بینِ نظم و انضباط آموزشی و شورِ موسیقایی
نظر شما پس از تایید مدیریت درج خواهد شد

برچسب ها
بیراهه دات نت , دانلود موزیک , دانلود آلبوم , دانلود موزیک ویدئو