بیراهه دات نت , دانلود موزیک , دانلود آلبوم , دانلود موزیک ویدئو


«پهلوان تار» اثرِ «ارشد تهماسبی» تجدید چاپ شد

اخبار موسیقی یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ 1 بازدید

موسیقی ما – کتاب «پهلوان تار» اثر «ارشد تهماسبی» به چاپ سوم رسید. عناوین مقالات این کتاب «محمدرضا لطفی به روایت یک گزارش»، «پهلوان تار»، «لطفی پیری همچنان دلیر است»، «در این عشق چو میرید همه روح پذیرید» و «دفاعیه‌ای از موسیقی ایرانی» هستند.

چهار مقاله‌ی نخست که درباره موسیقی محمدرضا لطفی است به ترتیب در سال‌های ۱۳۷۰، ۱۳۸۰، ۱۳۹۰ و ۱۳۹۳ در نشریاتِ مجله آدینه، روزنامه ایران، روزنامه شرق و مجله هنر موسیقی به چاپ رسیده بودند و به گفته نویسنده، بی‌هیچ تغییری در کتاب گنجانده شده‌اند.

مقاله پایانی که مفصّل‌ترین مطلب کتاب است، به بهانه اظهاراتِ منتشر درباره «غم‌انگیز بودن موسیقی ایرانی»، یک مرور تحلیلی-تاریخی را از فضای اجتماعی-سیاسی موسیقی ایرانی از دوران ساسانیان تا امروز، ارائه می‌دهد و در نهایت با برشمردن بسیاری فاکت‌ها و گواهان تاریخی، به ارائه راهکارهایی نظری در این باره می‌پردازد.

در بخش پایانی این مقاله می‌خوانیم: «نگاهی دوباره یه مجموعه‌های موسیقی ماندگاری که تا همین اواخر ساخته و پرداخته‌ شده‌اند، بیندازیم؛ همان مجموعه‌هایی که غم‌انگیزند، اما سال‌ها انرژی‌بخش روزگارمان بوده‌اند. نگاهی به دور و بر و اطراف خودمان بیندازیم، مگر غیر از آن است که «عالیم قاسم‌اف»‌ها و بسماله‌خان‌ها و نصرت فاتح علیخان‌ها با سازی و حنجره ای و دایره‌ای سالن‌های دنیا را تسخیر کرده‌اند. آنها کارشان را خوب بلدند، غربی‌ها هم خوب می‌دانند چه می‌خواهند. آنها خرج نمی‌کنند تا مضحکه خودشان را ببینند، بلکه به دنبال دیدن و شناخت فرهنگ‌ها و دستاوردهای فرهنگی ناب هستند. تنها راهمان این است که قیراط الماس‌مان را بیشتر کنیم و تراشی درخور به آن بدهیم. اگر نمی‌توانیم دست‌کم خرد و بی‌مقدارش نکنیم.»

«ارشد تهماسبی» متولد ۱۳۳۶ نوازنده و استاد برجسته تار و سه‌تار است که نخستین فعالیت‌های حرفه‌ای خود را از گروه «چاووش» به سرپرستی محمدرضا لطفی آغاز کرده است. او آثار ارزشمندی در همکاری با زنده‌یاد لطفی، حسین علیزاده، شهرام ناظری و زنده‌یاد پرویز مشکاتیان ارائه کرده است.

او همچنین آثاری چون س‍ه‌ چ‍ه‍ار م‍ض‍راب، ص‍د رن‍گ‌ رن‍گ‌، صد و یک پیش‌درآمد، «عش‍ق‌ م‍ان‍د، م‍ج‍م‍وع‍ه‌ آث‍ار دروی‍ش‌خ‍ان و وزن‌خ‍وان‍ی‌ واژگ‍ان‍ی‌ را نیز خلق کرده است؛ او به تازگی «فرهنگ گوشه‌» را در ۸۰۰ صفحه از سوی انتشارات ماهور منتشر کرده است.
چاپ نخست کتاب «پهلوان تار» با طراحی جلد و صفحه بندی زیبای ساعد مشکی، هنرمند برجسته طراحی گرافیک، در ۱۲۸ صفحه و شمارگان ۵۰۰ نسخه از سوی انتشارات هنر موسیقی با بهای ۱۲ هزار تومان روانه بازار شده است.

«پهلوان تار» اثرِ «ارشد تهماسبی» تجدید چاپ شد
نظر شما پس از تایید مدیریت درج خواهد شد

برچسب ها
بیراهه دات نت , دانلود موزیک , دانلود آلبوم , دانلود موزیک ویدئو