موسیقی ما صحنه چهارمین جشن سالانه «موسیقی ما» در تالار وحدت تهران پس از مدت‌ها شاهد اجرای زنده دکتر «محمد اصفهانی» بود. این هنرمند سرشناس قطعه «کوچه باغ راز» را برای یادبود استاد فقید «نادر گلچین» با تنظیم مجدد و رهبری ارکستر «بهروز صفاریان» بازخوانی کرد. این اجرا با همراهی امیر علیزاده، احسان نی‌زن، عظیم روحانی، احسان شفیعی و علی پورنگهبان همراه بود که استقبال گرم حاضرین در چهارمین جشن سالانه «موسیقی ما» را به دنبال داشت. همچنین حضور مجدد دکتر اصفهانی در کنار بهروز صفاریان خاطرات سال‌های قبل و اجراهای مشترک این دو هنرمند را برای مخاطبان تداعی کرد. همزمان با انتشار نسخه اجرای زنده قطعه «کوچه باغ راز» دقایقی با محمد اصفهانی هم‌کلام شدیم و او درباره اجرا و بخش‌های مختلف چهارمین جشن سالانه «موسیقی ما» صحبت کرد.

  • * فکر می‌کنم اولین بار بود که اثری از زنده یاد «نادر گلچین» را بازخوانی می‌کردید. آیا قبلاً ارتباطی با مرحوم گلچین داشتید؟

سلام بر شما و خوانندگان محترمتان. همه کسانی که موسیقی ایران را تعقیب و پیگیری می‌کنند زنده‌یاد نادر گلچین و آثارشان را می‌شناسند و من هم از قدیم خدمتشان ارادت داشتم. چند سال قبل کنسرتی داشتم و ایشان در آن برنامه حضور داشتند. زمانی که روی صحنه از استاد گلچین نام بردم همه سالن یکپارچه ایشان را تشویق کردند. استاد گلچین پس از اتمام برنامه به من لطف داشتند و از نحوه اجرای صحنه‌اى ابراز رضایت کردند. یک مرتبه دیگر هم در مراسم بزرگداشت استاد ایرج ایشان را دیدم و در آنجا هم اظهار لطف کردند و بنده هم عرض ادب خدمتشان داشتم. استاد گلچین از روى محبت و حسن‌ظنى که داشتند همیشه مرا تشویق می‌کردند. متأسفانه امسال خبر فقدان ایشان را شنیدم و خیلى متأثر شدم. زمانی که آقای صفاریان و بچه‌های سایت «موسیقی ما» پیشنهاد اجرای این اثر را برای بزرگداشت استاد گلچین در جشن سالانه «موسیقی ما» ارائه کردند من با وجود کمبود وقت و حال و احوال نه‌چندان مناسب در جلسه تمرین شرکت کردم و این اثر اجرا شد.

  • * اجرا در حضور چهره‌های موسیقی کشور و خصوصاً اساتیدی که در ردیف اول نشسته بودند چطور بود؟

راستش در مقطعى از اجرا در آن شب پشیمان شدم و وقتی دیدم که شرایط هم نامناسب است با خودم گفتم که ای کاش اجرا نکنم. پشت صحنه همه ما داشتیم از سرما یخ مى‌زدیم! بهروز و سایر نوازنده‌ها مرتب دستهایشان را به هم مى‌مالیدند تا کمى گرم شوند که بتوانند ساز بزنند اما دیگر کار از کار گذشته بود! (خنده) لذا تمام تلاشم را کردم که با حداکثر توان اجرا کنم و امیدوارم مورد قبول اساتید قرار گرفته باشد. البته چند نفر از اساتید و دوستان هنرمند را در هنگام اهدای جوایز در پشت صحنه و بعداً در مکان‌هاى دیگر دیدم که درباره نحوه این اجرا اظهار لطف و رضایت کردند. از همگان تشکر و قدردانى مى‌کنم.

  • * حضور مجدد شما و بهروز صفاریان در کنار یکدیگر خاطرات خوبی از سالهایی که در کنار هم اجرا داشتید را زنده کرد. این اتفاق برای خودتان چه حس و حالی ایجاد کرد؟

اولین جلسه تمرین که به همراه بهروز صفاریان و امیر علیزاده داشتیم، نوستالژى اول و خیلى لذت‌بخش بود. چون با این دوستان در مقاطع مختلف خاطرات خوب، زیاد داشتیم. من با تمام رهبر ارکسترهایی که داشتم خاطرات بسیار خوبی دارم. هیچ وقت برای من کم نگذاشتند و هر آنچه داشتند را در کف اخلاص گذاشتند. فواد حجازى، بهروز صفاریان، پویا نیک‌پور، مرحوم شاهرخ پورمیامین در مقطعى کوتاه و الان امیر فتحى رهبر ارکسترهای من تا به حال بوده‌اند که همیشه در مقاطع حساس اجراها کنارم بودند و برنامه‌های خوبی را با هم روى صحنه بردیم. اولین تمرینی هم که پیش از اجراى استیجی جشن «موسیقی ما» با بهروز داشتیم برای من بسیار مطبوع بود و حسى دلپذیر داشتم.

  • * بعد از جشن «موسیقی ما» هم خیلی‌ها در فضای مجازی گفتند که منتظر اجرای زنده شما و البته تکرار خاطرات دوباره اجرای شما با بهروز صفاریان هستند.

(خنده) دقیقآً! من و بهروز از لحاظ عاطفی تفاهم زیادی داریم.

  • * دوست دارم شنونده دیدگاه شما درباره حرکت جشن سالانه «موسیقی ما» و تحلیلتان نسبت به چهارمین دوره این جشن باشم.

من در روز برگزاری این جشن توضیحاتی عنوان کردم؛ اما یکی از نکات مثبت جشن سالانه «موسیقی ما» این است که خودجوش و متعلق به بخش خصوصی است. برگزارکنندگان این برنامه هم در طول سال با اهالی موسیقی همکاری تنگاتنگ و تبادل و تعامل تؤام با فرکانس مثبت دارند. معمولاً میان هنرمندان و برخی دست اندرکاران مطبوعات تنش‌هایی وجود دارد اما خوشبختانه میان هنرمندان و بچه‌های سایت «موسیقی ما» چنین موضوعی نیست. به همین دلیل این جشن از سال اول تا الان باشکوه بوده و برای ما و حتی شاید خود شما هم غیرقابل باور بود که با چنین استقبالی همراه شود. اما این اتفاق رخ داد و در سال‌های بعد هم به بار مثبت این حرکت اضافه شد. تمام کسانی که در این سال‌ها برای اجرا یا هر خدمت دیگری به جشن «موسیقی ما» آمدند حضورشان رایگان بوده و دلیلش هم توفیق بچه‌های این سایت است که هنرمندان با آغوش باز و کمال میل برای شکوه بیشتر این جشن کمک می‌کنند. در بخش رقابت‌های جشن «موسیقی ما» هم فکر مى‌کنم رعایت انصاف می‌شود. در خارج از کشور چنین جشن‌هایی را به بخش خصوصی می‌سپارند و دولت‌ها فقط راه را هموار می‌کنند. حرکت سایت «موسیقی ما» خوب و تأثیرگذار است و امیدوارم شاخ و برگ بیشتری پیدا کند و هرچه زمان می‌گذرد باشکوه‌تر برگزار شود. هرگونه چالش مثبتی که در جریان موسیقی ایران شکل بگیرد و ایجاد رقابت و هم‌آوردی کند به نظرم برای شکوفاتر شدن و اعتلای موسیقی مملکت مهم است.

  • * نظرتان درباره انتخاب‌هایی که در بخش‌های مختلف جشن امسال صورت گرفت چه بود؟

در هر قضاوت و ممیزی معمولاً یک نفر راضی و یک نفر ناراضی خواهد بود و این از عوارض ممیزی و قضاوت است. به همین دلیل من هر چقدر که دوستان اصرار کردند در هیچ هیئت داوری و ممیزی تا کنون شرکت نکرده‌ام و همیشه می‌گویم اگر خیلى هنر کنم باید کار خودم را درست انجام دهم. چون در همه زمینه‌هاى قضاوت شده آثار را نشنیده‌ام، اشراف و اطلاعات کامل ندارم و قاعدتاً کارشناسان سایت «موسیقی ما» بیشتر در جریان هستند که هرکدام از آثار در چه حد و مرتبه‌ای بودند. اما می‌دانم که عوامل سایت «موسیقی ما» انسان‌هاى منصفى هستند و در ثبت نظرات کارشناسان با دقت عمل کرده‌اند.

اجرای زنده قطعه کوچه باغ راز با صدای دکتر محمد اصفهانی را از اینجا می توانید دانلود کنید.